Toimunud töötoad ja esinemised

See alajaotus kajastab meie seltskonna avalikke ja tellitud töötube nii enne Agelinde loomist kui ka selle ajal. Siin ei ole kirjas varasemaid sisetöötube ja avalikke esinemisi.

2013

Juuni

16. juuni 2013“Matk läbi ajaloo” Jägala linnamäel. Agelinde liige Kaspar sõitis sinna koos meie sõbra Vanakaru ning Indrek Jetsiga klubist Rotelevik.

15. juuni 2013 — Pastla ja nahast käepaela töötuba Kassiaru perepäevadel. Kassiaru talust on kujunemas meie pikaajalisem koostööpartner, sest juba teist aastat olime kutsutud nende perepäevi sisustama. Kahe järgmise aasta plaanid on ka juba paigas :).  Kohapeal käisid seekord Egge ja Elo. Kokku valmis 7 pastlapaari, 12 käepaela ja 2 võtmehoidjat. Väga hea saavutus! Eriti arvestades, et pastlategijate piirarvuks olimegi seekord ca 8 inimest seadnud. Õpilased olid, nagu enamasti, inspireerivad ja kojusõit möödus meil juba väga ülevas meeleolus.

Mai

4. mai 2013 — Teeme Ära talgud Kiruvere muinaslaagris. Kohal käisid: Elo, Kaspar, Lemmu, Liiwi ja Susa. Saime Agelinde laagriplatsi tublisti uhkemaks tehtud ning ühtlasi kasulikud olla.  Saime järjekordse aukirja :). Liiwi ja Susa tehtud pilte saab vaadata Agelinde näoraamatu lehelt fotode alt.

Märts

Millalgi selle kuu jooksul tegi Kaspar individuaalselt kaks töötuba:

1) õpetas Tarvastu gümnaasiumi õpilasi 2. generatsiooni boffermõõka valmistama  — töötuba oliväga pikk, viis-kuus tundi, aga sellise mõõga tegemise puhul ongi see tavaline aeg, millega peab arvestama; samas oli aga Tarvastu laste näol tegu vägagi asjalikke noortega,  kes ajalooõpetaja Aive Kaldra juhtimise all osalevad ajaloolistel larpidel, meisterdavad endale ise varustust ning kaasavad ka nooremaid lapsi (meie sügav kummardus nii õpilastele kui õpetajale!) ;

2) aitas mittetulundusühingul Jahtklubi Merikotkas laste koolivaheaega sisustada, õpetades lapsi vahast mudeleid nikerdama — seegi koostöö oli väga edukas, lapsed olid lõpuks valatud ehetega väga rahul.

22.-24. märts 2013 — Agelinde liikmed läksid seekord appi Vanakaruvalukojale, aidates valukoda esindada messil Motoexotika 2013. Saime tutvustada valukoja toodangut ja tegevust ning suurematele huvilistele rääkida ka taaskehastamisest ja muinaskäsitööst.

8. märts 2013 — Lemmu sünnipäev, jälle üks hea kokkutulemise päev.

Veebruar

22.-24. veebruar 2013 — Saula viikingite talvelaager Viikingite külas. Kohal käis Agelinde liige Kaspar ja sõber Vanakaru.

18. veebruar 2013  — Elo sünnipäev, järjekordne põhjus agelindudele ja sõpradele kokku lennata.

9.-10. veebruar 2012 — Elo ja Kaspar võõrustasid võimalikke koostööpartnereid Taanist ja Leedust. Kohtumas käisid ka Susa ja Lemmu ning külalised said tutvuda ka Vanakaruvalukoja ruumidega ning teha endale Kaspari ja Vanakaru juhendamisel ehteid. Viimistlesime projektiplaane ning meie hea sõber arheoloog Ragnar Saage tutvustas külalistele ka Tartu Ülikooli arheoloogia osakonda, pooleliolevaid uurimusi ning fonde. Lisaks külastasime ka Tartu Mänguasjamuuseumit.

Jaanuar

5. jaanuar 2013 — Susa sünnipäev, mis andis agelindudele taaskord põhjust kokku tulla.

2012

November

25. november 2012nahast vöökotikese töötuba Ravila noorte- ja vabaajakeskuses. Kursuseprojekti teine osa. Juhendajad Egge ja Elo. Töötuba oli väga edukas ning kogu projektist jäi kokkuvõttes äärmiselt meeldiv kogemus.

17. november 2012 — Agelinde sünnipäev, mida sai küll seekord paar päeva hiljem tähistatud.

Oktoober 

26. oktoober 2012 — Kaspar käis Nurus MTÜ Jahtklubi Merikotkas tellimusel noortele esimese generatsiooni boffermõõka õpetamas. Töötuba oli väga edukas.

20. oktoober 2012vahanikerdamise töötuba Ravila noorte- ja vabaajakeskuses. Tegu oli juba pool aastat tagasi kirjutatud kursuseprojekti esimese töötoaga, mille algataja oli üks Kose muinastehnoloogiate kursusel osalenud noorsootöötajatest, kes sai sealt ise pisiku külge. Osalejaid oli seinast seina — oli nii väga kannatlikke ja usinaid ühe eseme kallal põhjalikult nikerdajaid, oli neid, kes tahtsid kiiret ja lihtsat tulemust, oli aga ka neid, kes sattusid nii hasarti, et soovisid mitme mudeli kallal katsetada. Juhendamas käisid Egge ja Kaspar, abiks ja toeks oli kaasas ka Elo. Koht oli väga vahva, inimesed olid vahvad ja saime järjekordse laste-noorte juhendamise.

5. oktoober 2012 ripatsi musterdamise ja nahast võtmehoidja meisterdamise töötoad Tartu Kommertsgümnaasiumi õpetajate päeva raames. Ripatsit käis juhendamas Kaspar, nahka Susa. Meid kutsuti selle kooli õpetajate päeva sisustama juba teist sügist järjest. Tunneme end väga kõrvust tõstetuna!

September

14.-16. september 2012Põhjala Pööripäev. Agelinde meesliikmed käisid sellel võitluslarbil, kus võideldi küll pehmikrelvadega, aga selga võis panna reaalse turvise. Kaspar kandis rõngassärki seljas 16 tundi järjest ja suutis paari päeva jooksul pärast üritust ainult tibusammul jalgu lohistades ringi käia — no pain, no gain :). Ühesõnaga, taaskord selline üritus, kus Agelinde ametlikult ei osale, aga millega meie liikmed siiski seotud on.

1. september 2012Halljärve saladuse larp, korraldajaks me sõbrad Keskmaa Ordust. See pole küll ametlik MTÜ ega viikingiklubi tegevus, vaid pigem huvitav lisategevus. Elo ja Kaspar käisid larbil, mis toimus Kiruvere muinaslaagri aladel. Muidu täiesti muinaskauge rollimäng, aga Elo sai siiski paja ääres asjatada ja osalejatele ülimaitsvat lihahautist vaaritada. Valmistamisõpetus siin.

August

25. või 26. august 2012 — Susa ja Lemmu käisid  Äntu Punamäel ehk Agelinde linnamäel uudistamas, missugune see koht ikkagi välja näeb, mille järgi meie MTÜ oma nime sai. Pikem muljetamine selle postituse lõpus.

11.-12. august 2012Käsitööpäevad Pokumaal. Õpetamas käisid Elo ja Kaspar.

Juuli

21. juuli 2012 ripatsi musterdamise töötuba Küberkaitseliidu perepäeval Mesikamäel. Kokku 20-30 inimese ringis juhendas päeva jooksul Egge.

20.-22. juuli 2012Gudvangeni viikingilaager Norras. Viimane laager, kus Elo ja Kaspar käisid. Enne seda käisime Stockholmi ajaloomuuseumis ning pärast laagrit Oslo ajaloomuuseumis ja Oslo laevamuuseumis. Gudvangeni kandis olles külastasime ka Borgundi võlvkirikut, mis on üks hingemattev näide hilisviikingiaegsest arhitektuurist. Pikemad muljed ootavad alles kirjapanemist.

10. -18. juuli 2012kursuseprojekt Rõuge muinasmajas. Tegu oli ulatuslikuma projektiga, mille raames toimus mitmeid töötube koolilastele ja tudengitele, projekti eestvedajaks ja Agelinde kaasajaks oli Tartu Ülikooli arheoloog Viire Pajuste. Agelinde poolt juhtis projekti Susa, sõpradest aitasid Vanakaru, Liiwi, Stuart ja Eedu. Õpetasime: 1) sõle ja ripatsi musterdamist, 2) arhailist kõlatehnikat, 3) Skjoldehamni kapuutsi valmistamist, 4) nahast kukrut, 5) 4-lõnga-kõlas tehnika ja 6) nõeltehnika. Natuke muljeid, pilte ja viiteid piltidele on siin postituses. Muinasmaja juures käis meil külas ka Eesti Raadio ja pikemaid intervjuusid Viire Pajuste ning meie juhendajatega saab järelkuulata Klassikaraadio lehelt.

11.-15. juuli 2012Birka viikingilaager Rootsis. Muljete kirjapanemiseni pole veel jõudnud. Elo ja Kaspar suundusid pärast paaripäevast sõprade tsivilisatsiooni nautimist ja puhkamist tagasi Rootsi, Birka saarele, kes neid juba pikisilmi oodati. Saime tutvuda kuulsa Birka saare leiukohtade ja muuseumiga ning teiste eestlastega koos meie taaskehastajaid esindada. Kaspar osales koos Karmo ja teistega ka mitmetel viikingilaevade võistlustel sõudjana. Samuti võtsime kõik osa matusest Mälareni järve peal aset leidnud matusest. Sõlmisime veel mitmeid sõprussidemeid Rootsi viikingitega ning panime aluse võimalikule koostööle.

6.-8. juuli 2012Borre viikingilaager Norras. Muljetuste lugemiseks vajuta lingile. Agelinde liikmed Elo ja Kaspar käisid Skandinaavias meie klubi esindamas ja tutvusi sõlmimas.  Borre viikingilaager oli selles osas vägagi kordaläinud üritus. Saime rohkesti uusi kasulikke kontakte ja eredaid elamusi. Agelinde oli sel aastal ainuke eestlaste grupp, kes Borresse pääses, aga tundub, et jätsime välismaistele taaskehastajatele nii endast kui Eestist väga hea mulje.

5.-8. juuli 2012Kiruvere muinaslaager, muljetused siin. Agelinde klubist olid kohal Lemmu, Susa ja sõbrad Eedu, Kairo(Lemmu poeg), Liiwi ja Vanakaru. Agelinde on küll kahe juhatuseliikme poolt võrdselt juhitud organisatsioon, aga otsustasime, et lihtsuse huvides on nüüd ja edaspidi Kiruveres Agelinde pealiku rollis Susa — st tema käib kärajatel sõna võtmas ja meid esindamas. Loeme esmakordset Agelinde nime all muinaslaagrisse minemist erakordselt edukaks. Saime enda püsiva laagriplatsi, hurraaa-hurraa! Maaomanikud! Nüüd siis tarvis seda iga aasta järjest uhkemaks kõpitseda.

4. juuli 2012 — Agelinde juhatuse liige Elo ja tegevliige Kaspar alustasid reisi Skandinaaviasse, et osaleda kokku kolmes sealses viikingilaagris ning sõlmida uusi sõprussidemeid sealsete taaskehastajatega. Reisi algusest ja ettevalmistustest saab lugeda siit.

Juuni

9. juuni 2012 — agelinnud olid sel päeval tegusad kahel rindel:

  • Pastla töötuba Tallinnas. Juhendas Egge. Töötuba toimus koostöös mittetulundusühinguga Etno Tuba ja oli keskmiselt edukas.
  • Sõle töötuba Kassiaru perepäevadel. Juhendas Kaspar, aitas Elo. Töötuba oli päikeseline ja mõnus elamus nii juhendajatele kui osalejatele. Osales nii täiskasvanud inimesi, noori kui ka lapsi. Üks poiss meisterdas lausa oma legomehele kirve, ei piisanud talle lihtsalt kirvesripatsist. Meil on väga kahju, et fotokat kaasas polnud ja pilte ei teinud. See oli igati eepiline pisike messingist sõjakirves! Kõhud saime vägagi korralikult täis tänu vahetuskaubale — ikka ehted liha ja kardulate vastu :). Ja Elo omandas endale neilt päevadelt ka vägagi korralikud-lopsakad piparmündi ja basiiliku istikud.

1. juuni 2012 — Lastekaitsepäev raamatukogu telgis: muinsad meisterdamised. Käisime lastekaitsepäeva üritusel “Üle läve” Tartu kaubmaja ees metalli ja naha musterdamist õpetamas. Formaat osutus väga lühikeseks-hektiliseks ja tahtis meilt kiiret kohandumist. Tänu viimasele läks meil väga edukalt ning saime juurde ka uusi töötubade ideid ja kasulikke kogemusi. Natuke muljeid siin.

Mai

21. mai 2012pisike keskajakursus. Olime seekord ka ise õppijate rollis. Kutsusime ajaloolise rõivastuse spetsialisti Katrin Koch-Maasingu rääkima 15. sajandi rõivastusest, lõigetest ja nende kasutamisest tänapäevas. Lisaks agelindudele said teadmisi täiendama tulla ka teised soovijad. Kokku oli osalejaid kusagil 12 ringis.

19. mai 2012 — Elo ja Egge käisid Väike-Maarjas pastlategu õpetamas. Natuke muljeid on siin postituses. Oli vägaväga tore, aitäh osalejatele!

11.-12. mai 2012 — Agelinde liikmed Elo, Kaspar ja Susa käisid Viljandimaal 17. Eesti rahvakunsti ja käsitöö liidu üle-eestilistel käsitööpäevadel. Esimesel päeval olid ekskursioonid, lõuna, õhtusöök ja muud põnevat ja kasulikku. Teisel päeval olime Heimtali laadal end tutvustamas ja müümas. Väga tore oli! Muljetused on siin postituses.

6. mai 2012 — pastla töötuba Tartumaa ja Jõgevamaa isetegijatele nende igakuise kohtumise raames Ülenurmes. Juhendasid Egge  ja Elo. Kohal oli 15 isetegija.net foorumi liiget. Töötuba oli väga edukas, aga kestis ka ca 6 tundi. Natuke fotokroonikat. Triine valmis pastlad.

5. mai 2012 — Susa, Lemmu ja Ivika käisid Teeme Ära talgute raames Kiruvere muinaslaagris endale platsi valimas ja korrastamas. Oli väga eduline ja lõbus. Käinud ise käimisest: “5. mail 2012 a. käis osa agelindelasi “Teeme ära” talgute raames Kiruveres sealset muinaslaagri kinnistut koristamas. Ilmataat oli enamvähem ilmaga “õnnistanud” mistõttu oli mõnus tööd teha. Agelinde sai oma platsi, mida oli vaja korrastada, et suvisel üritusel olemine mõnusam oleks. Nii saigi lapitud vana aeda, korrastatud telkimisplats ja lõkkeauk kividega vooderdatud. Samuti sai puhastud ligipääs veele ja tekitatud mõnus ujumispaik. Rassida ja higi valada sai palju , kuid seda ilusam oli oma kätetööd vaadata. Korraldajate poolt oli kõva kõhutäis ja asjalik seltskond. Suvel näeme!” Natuke muljeid lugeda ja pilte vaadata saab ka siit postitusest.

Aprill

28. aprill 2012 — vahanikedamise töötuba Viljandis Bonifatiuse Gildis. Töötuba oli edukas, juhendas Kaarel-Kaspar Säre, pildid ja raport tulemas.

18. aprill 2012 kuni 16. mai 2012 — Kaspar andis Tartu Rahvaülikoolis kursust “Muinasehe jätkajatele — messinvalu-vahanikerdamine”

15. aprill 2012 — teise generatsiooni mõõga õpituba Nurus. Töötuba oli väga edukas, osalejaid oli ca 10-11. Töötuba viis läbi Kaarel-Kaspar Säre.

Märts

23. märts 2012 — kõlatehnikas töötuba lastele Tartu linnaraamatukogus. Juhendasid Susanna Mänd ja Ivika Karlson. Üritus toimus vahva vaheajanädala raames. Natuke pilte SIIN allpool.

22. märts 2012 — nahast vöökotikese töötuba lastele Tartu linnaraamatukogus. Juhendasid Egge Edussaar-Harak ja Elo Kuuste. Üritus toimus vahva vaheajanädala raames. Pildid töötoast SIIN.

21. märts 2012 — ripatsi musterdamise töötuba lastele Tartu linnaraamatukogus. Juhendas Kaarel-Kaspar Säre. Üritus toimus vahva vaheajanädala raames. Musterdatud ripatsid SIIN.

20. märts 2012 — 1. generatsiooni boffermõõga töötuba lastele Tartu linnaraamatukogus. Juhendas Kaarel-Kaspar Säre. Üritus toimus vahva vaheajanädala raames. Põhjalikum raport kogu sündmusest ootab rahulikumat aega. Natuke pilte SIIN.

19. märts 2012 — vahanikerdamise töötuba lastele ja noortele Tartu Linnaraamatukogus. Juhendas Kaarel-Kaspar Säre. Üritus toimus vahva vaheajanädala raames. Põhjalikum raport kogu sündmusest ootab rahulikumat aega. Valatud tulemused SIIN.

11. märts 2012 — vahanikerdamise töötuba Nurus. Töötuba oli väga menukas ning nii Kasparil kui ka Eggel olid käed-jalad tööd täis, Elo aitas siin-seal pisemate asjadega. Töötoa kohta tuleb peagi põhjalikum raport koos piltidega nii osalejatest kui ka töödest. Mõned selle töötoa pildid on selle kuulutuse all.

Veebruar

26. veebruar 2012 — Kaspar tegi Nurus 2. generatsiooni boffermõõga töötoa katsetuse. Eesmärk oli proovida, kui pikk selline töötuba oleks, kui palju oleks huvilisi, milliseks kujuneb materjalihind ja kuidas õpetada jne. Eksperiment oli edukas!

22. veebruar 2012 — Agelinde liikmed Elo ja Kaspar aitasid Muinas-Eesti klubil Tarbatu läbi viia taaskehastamisest, muinasaja eluolust, käsitööst ja võitlusest rääkivat demoloengut Kivilinna gümnaasiumi õpilastele. Loengu ja demonstratsiooni põhiläbiviija oli tarbatlane Andrus Rootsmäe ehk InBoil, Kaspar toetas meeste riietust ja võitlust puudutava jutu ning demonstratsioonide puhul, Elo näitas erinevaid käsitööriistu ja -esemeid ning naiste rõivastust.

2011

3. detsember 2011 — vahanikerdamise töötuba Tallinnas poes nimega Kangalaegas.

30. november 2011vahanikerdamise töötuba Noor-Eesti Loomekeskuses.

26. november 2011Numenori maskiball Puurmanni mõisas. Keskmaa Ordu korraldatud dragon.ee foorumi üldkokkutulek, kuhu olid kutsutud ka Elo ja Kaspar. Tegu polnud muinasüritusega, vaid rollimängijate kokkutulekuga. Agelinde panustas auhinnaripatsitega, mille autoriks oli Kaspar, kes ise nimetati parimaks rollimängude pildistajaks 2011. aastal. Mõned pildid Elost ja Kasparist selle ürituse tarbeks tehtud muinastemaatikast inspireeritud kostüümidega on siin ja siin.

25. august 2011 — Palupera ja Puka valla noortelaager. Elo õpetas kõlatehnikat, Susa ehk Susanna nõeltehnikat, Kaspar ja meie sõber Toivo boffermõõkade tegemist, Vanakaru metallehistööd, tarbatlane Toomas Asi puulusikate voolimist ning meie sõbrad Andres ja Imbi Palupera käsitöökojast kasetohust kuubikuid ja vesta männikoorest paadikesi. Muljeid laagrist loe siit ja siit.

17. juuni 2011 — vahanikerdamise töötuba Noor-Eesti Loomekeskuses. Juhendajad Kaarel-Kaspar ja Meelis Säre (Vanakaru).

2. mai 2011 — lihtsama nahast vöökoti õmblemise ja musterdamise töötuba.  Juhendaja Egge Edussaar-Harak.

27. aprill 2011 — arhailise kõlatehnika töötuba Noor-Eesti Loomekeskuses. Juhendajad Ivika Karlson, Elo Kuuste ja Susanna Mänd.

26. märts 2011 — arhailise kõlatehnika õpituba Urvaste seltsimajas. Juhendajad Ivika Karlson, Elo Kuuste ja Susanna Mänd.

9. veebruar 2011 — sõle töötuba Noor-Eesti Loomekeskuses.

20. jaanuar 2011 — kõlatehnika töötuba algajatele.

9. jaanuar kuni 5. mai 2011 — kursus “Muinasaja pärimuskultuur ja käsitöö tehnoloogiad” Kose Kunstikeskuses. Juhendajad: Elo Kuuste, Egge Edussaar-Harak, Ivika Karlson, Susanna Mänd, Kaarel-Kaspar Säre ja Meelis Säre (Vanakaru). Kursuse muljeid loe ja pilte vaata siit.

Lisaks telliti meid 2011. aasta tegema sügisel sõle musterdamise töötuba Tartu Kommertsgümnaasiumi õpetajatele ning hiljem korporatsioonile Rotalia.

2010

11. detsember 2010 — kapuutsitöötuba, juhendajaks Elo, Susanna ja Ivika. Osaleja Ilona Aim jäädvustas enda töö ka pildile.

24. novembril 2010 — kõlatehnika töötuba algajatele, juhendajaks sama seltskond.

9. november 2010 — sama seltskonna juhendatud nõeltehnika kordustöötuba.  Vt näiteks tehnika õppimise töövilja siit.

28. oktoober 2010 — Egge, Elo, Susanna ja Ivika juhendatud nõeltehnika õpituba Noor-Eesti Loomekeskuses. Vaata ja loe muljeid siit.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s