Suvised tegemised Eestis

Suvi on möödunud tegusalt ja kiirelt ja lausa häbi tunnistada, kui vähe olen mina (Susa) jõudnud Agelindude tegemistest kirjutada. Üritan nüüd oma viga parandada ja kirja panna väikese jutukese üritustest ja ettevõtmistest, mida osa meist kevadel ja suvel teinud on.

Lemmu Kiruvere platsi korrastamas

Talgud

Kui alustada päris kevadest, käisime mina, Lemmu ja meie hea sõber Ivika 5. mail Kiruvere muinaslaagri territooriumil talgutel. Elo sellest juba kirjutas, aga ega väike meeldetuletus paha tee. Saime suviseks ürituseks platsi korrastatud ning nägime vanu sõpru. Oli tore ja tegus päev ning suvisel Kiruvere üritusel oli päris hea tunne, et kevadel pika sõidu ette võtsime ja platsi kallal vaeva nägime. Kõrvalolev pilt demonstreerib Lemmu suurt tööhoogu ja meie platsi koos lõkke ning kasvava puuvirnaga. Kevadine Kiruvere on on ilus ja tore koht.

Üle-eestilised käsitööpäevad

Ilus nõeltehnikas müts Olustvere õpilaste tööde näitusel

Mai keskel käisime Elo ja Kaspariga Viljandis seitsmeteistkümnendatel Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu üle-eestilistel käsitööpäevadel. Elo on seda juba möödaminnes maininud, kuid pikalt võlgu oldud pildid on leitavad minu fotoalbumist. Üritus oli väga tore ja hariv ning saime tuttavaks paljude meeldivate inimestega. Heimtalis toimunud laat oli küll väga tuuline ning müügiks olevad asjad tahtsid pidevalt minema lennata, kuid suutsime siiski loodusjõududest üle olla ja üritust nautida. Meelde on jäänud ka suurepärane pidusöök ja toredad ringkäigud Viljandis.

Elo: Mulle on kõige eredamalt mällu sööbinud just need hetked Olustvere mõisas. Ringkäik sealsetes erinevates käsitöökodades oli ääretult põnev.

Igas kojas võeti meid vastu omamoodi üllatusega. Leivakoja perenaine pakkus leiba. Klaasikojas aga pakuti täielikku šõud: demonstreeriti klaasimulli ja klaasist luige puhumist. Lihtsalt vapustav! Imetlusest ahhetama panid nii müügil olevad väljapanekud kui ka õpilastööde näitused. Ka lõuna Olustveres jättis suhu mõnusa maitse ja tegi kõhu täis (mitte, et me poleks veel ühte tükki kooki või liha suutnud sinna sisse suruda, väga hästi tehtud toidu jaoks on ju kõhus täitmatu sopike). 

Viljandis saime ka külastada erinevaid käsitöökohti. Kogu meie kamba, iseäranis aga Kaspari suureks pettumuseks polnud metalliinkubaator ikkagi veel valmis, aga rahvusliku metallikunsti eriala õpilaste töid saime Kondase keskuses juba uudistada. Näha oli tegelikult väga palju ja kõigist käidud kohtadest ja nähtud esemetest moodustus päeva peale omamoodi virr-varr. 

Heimtali kogemus jaguneb kahte etappi. Üks oli sealne põhikool. Sealsed ruumid olid ilmselt juba algselt vägagi põnevad, aga euroremondituna on kogu asutus selline vaatamisväärsus ja samas mugav keskkond, et  oma tulevased lapsed saadaks küll hea meelega sinna. 

Agelinde ja Vanakaruvalukoja väljapanek Heimtali laadal. Aitüma naelaannetajatele!;)

Teine oli Heimtali muuseum ja tekstiilikunstnik Anu Raud. Seal samas toimus ka Heimtali laat. Me olime kindlasti ühed laada popimad tegelased. Nii mitmedki laadalised-müüjad käisid meie käest naelu ja haamrit küsimas! Viimast laenasime meeleldi, aga naelad olime eelmisel õhtul ettenägelikult sõprade käest laenanud. Täpselt seitse naela, ei rohkem ega vähem. Ja kõik need kulusid ära, et meie ehtekangas rõugule kinni lüüa. Kottide üles panemiseks pidime juba ise ka suuremat kavalust rakendama — käiku läksid nii mõnedki haaknõelad. Üles panemine oli paras loodusjõududega maadlemine, aga edasi saime juba rahulike kaljudena pealt vaadata, kuidas inimesed laadal oma minema lendama kippuvat tavaari taga ajasid.

Kiruvere muinaslaager

Vanakaru, Kairo ja Eedu Kiruveres Vanakaru uhke müügileti ümber

5. – 8. juulil toimuski Kiruvere muinaslaager, milleks sai valmistuma hakatud juba kevadel. Üritus oli tore ja põnev nagu eelmistel aastatelgi, eriti minu jaoks, kuna sain olla pealikute seas ja esindada Agelinde huve. Meie jaoks möödus üritus väga kasulikult ja meeldivalt ning kindlasti oleme ka järgmisel aastal Kiruveres kohal. Vahel on hea töötubade korraldamise ja töötegemise kõrval ka üritustel käia ning metsaelu nautida. Suurem valik pilte Susa albumis. Lemmu kirjutas Agelinde Facebookis selle kohta kena jutu, mille tooksin ka siinkohal väikeste endapoolsete täiendustega välja:

Selle suve pikim ja suurem üritus oli Kiruvere Muinaslaager Paunküla veehoidla kaldal. Neli päeva täis tegevust, päikest, lõkkesuitsu ja suviseid vihmahooge. Aga üritus oli väärt ka märjaks saamist. Agelinde klubist olid kohal Lemmu, Susa ja sõbrad Eedu, Kairo(Lemmu poeg), Liiwi ja Vanakaru.

Lemmu, Vanakaru, Eedu ja Kairo Agelinde platsil Kiruveres

Poisid olid tublid ja tegid hoolsalt tööd, et Agelinde laagriplats toimiks. Tublid! Vanakarul oli väga hea muinasehete läbimüük eelkõige väga soodsa asukoha pärast. Kiruvere korraldajad andsid meie kasutususes oleva platsi klubile, ehk muinasühiskonna korralduse kohaselt oleme maaomanikud ja saame kärajatel sõna sekka öelda. Nüüd tulebki platsi väheke kohendada ja paremini välja ehitada. Susa ja Liiwi hoolitsesid ka seekord kõhutäite eest, mis olid päris toitvad ja rammusad. Ise seekord võitlema eriti ei kippunud, küll sai aga üht-teist järgmiseks ürituseks meelde jäetud ja kõrvataha pandud. Üldjoontes läks üritus korda. Kiruvere rahva jaoks oli kõige suurem sündmus viikingilaeva vettelaskmine ja nime panek. “Äge” on ilus ja sobiv nimi ühele sõjalaevale küll. Laupäevaõhtune vihmahoog ei suutnud peomeeleolu rikkuda ja muinaspidu kestis hiliste öötundideni. Sööki ja mõdu voolas ojadena. Pärast selliseid üritusi on raske kohaneda tavaeluga, mistõttu on alati tahtmine võimalikult kiiresti tagasi tulla. Tänud korraldajatele ja kõigile vahvatele muinasinimestele!

Ivika rääkimas kõlapaelte ajaloost süvenenud kuulajatele

Süvenenud noored Rõuges kõlapaelu tegemas ja nahkkotti musterdamas

Rõuge muinasmaja projekt ja agelinnud raadios

Sel ajal kui Elo ja Kaspar olid Skandinaavia reisil, oli ka maha jäänud agelindudel tegemist piisavalt. Mina näiteks käisin koos Vanakaru, Ivika, Stuarti ja Eeduga Rõuge muinasmaja juures Viire Pajuste ettevõtmisel noortele inimestele töötube tegemas. Projekt oli pikk ja ka veidi väsitav, kuid kindlasti andis palju häid kogemusi ning meeldivaid emotsioone.

Vanakaru kanda oli ehte musterdamise töötuba ning kõik osalenud noored said endale ise musterdada uhke messingist ripatsi või sõle. Ivika tegeles arhailise kõlavöö tehnika õpetamisega, mille juures mina teda abistasin. Stuart juhendas nahast kukru õpituba, mis oli kahtlemata üks populaarsemaid. Minule jäid juhendada nõeltehnika, 4-lõnga-kõlas tehnika ning Skjoldehamni tüüpi kapuutsi tegemine. Üllataval kombel oli kapuuts kõige nõutum töötuba üldse, villast riiet läks nagu sooja leiba ning kõik noored ja veidi vanemad lahkusid laagrist sooja peakattega. Oma osa selles mängis ilmselt tänavune jahedapoolne suvi.

10. -18. juulil toimunud töötubadest käis läbi palju lapsi ja noori, kes kõik andsid ka meile, juhendajatele, midagi põnevat ja sooja energiat. Loodame, et nendegi jaoks oli see ettevõtmine sama huvitav ja hariv kui meie jaoks. Pilte tegin nii palju kui jõudsin juhendamise kõrvalt ning leida võib neid siit.

Muinasmaja juures käis meil külas ka Eesti Raadio ja pikemaid intervjuusid Viire Pajustega ning meie juhendajatega saab järelkuulata Klassikaraadio lehelt.

Lemmu näitab suunda Agelinde linnamäele

Palverännak nimekohta

Värskematest uudistest käisime Lemmu ja tema lastega nädalavahetusel Äntu Punamäel ehk Agelinde linnamäel uudistamas, missugune see koht ikkagi välja näeb, mille järgi meie MTÜ oma nime sai. Väike jalutuskäik Lääne-Virumaal Väike-Maarjas oli tore ning tehtud sai ka päris palju pilte. Kindlasti on plaanis sinna minna kogu agelindude seltskonnaga ning pidada ära üks tore muinaspiknik — eks näis, kas jõuab sel sügisel või jääb järgmise aasta plaanidesse. Ma arvan, et see on tore koht, kus ka niisama jalutamas ning energiat kogumas käia: natuke kõndimist ja palju ilusat loodust.

Lemmu oli jälle eriti tubli ning kirjutas valmis ilusa jutu linnamäel käigust:

24.august. Päike. Ammu on käärinud peas mõte ära käia paigas,  mille järgi meie klubi oma nime sai. Äntu Punamägi –muinaseestlaste Agelinde. Asub teine keset pehmet lodumaastikku piiratuna ühest ojast ja väiksest jõest. Matkarada algab üsna suure tee äärest. Alguses üsna tavaline võsane segametsaga palistatud rada viib piki teed tundmatusse. Ootamatult katkestab raja kiirevooluline oja koolmekohaga, mis mööda laudpurret tuleb ületada. Paratamatult tekib ümbrust vaadates mõte – kus siin see mägi on? Olles oja ületanud, hakkab maapind vähehaaval tõusma. Sarapuudest ja kuuseokstest oksatunnel viib aina ülespoole. Juba on märgata mäenõlvu, mis aina kõrgemaks ja järsemaks muutuvad. Ümberringi kasvavad suured põliskuused, mis lisavad kohale väärikust ja ürgset aupaklikust. Jämedad murdunud tüved annavad aimu ligipääsmatusest ja kuuselõhnaline niiske mets tekitab veidra enesetunde. Mägi võtab vastu oma aimatavate vallidega ja vallikraavidega, millele on üsna põnev kujutada 1000 a tagust linnust. Mäenõlvad on järsud ja ligipääsmatud ka praegu, järsaku põhja pole peaaegu nähagi. Inimtegevusest annab märku korrastatud laagriplats. Mägi seisab täies hiilguses ja võimsuses ning äratab aukartust. Muistset hingust on selles paigas, ja salapära. Vaikust katkestab rähni kõva kloppimine vastu suurt kuivand kuusetüve nagu nõuaks andi. Leivaviil oksa külge torgatud ja mäevaimu hea nime eest tänatud, lahkume väikese seltskonnaga sellest muistsest kohast. Veel enne lõppu tabab meid tugev vihmahoog, mis mõtted selgeks peseb ja reaalsusesse tagasi toob. Me tuleme veel siia tagasi.

Selleks korraks jõudsin siis suviste meenutustega ühel pool. Elo kirjutab veel Skandinaavia reisi jätku ja siis juba uue hooga sügiseselt edasi. Agelindel tegemisi jätkub ja kindlasti hoiame ka kõiki blogi külastajaid nendega kursis.

Rubriigid: muinaslaagrid, töötoad, sildid: , , , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s