Suvekroonika 2012 1. osa — minek. Summer chronicles 2012 part 1 — on the road.

NB! This post is both in Estonian and English, please scroll down for the English part! Postitus on kahekeelne, et ka välismaised sõbrad saaksid aru.

Stockholm-Oslo kiirtee ääres peatuspaigas

Suvi on ajalooliste taaskehastajate kõige usinam ja kõige lõbusam aeg. Vanade sõprade nägemise ja uute sõpruste sõlmimise, lõkke veeres mõnulemise ja rabamise, kauplemise ja kaunisolemise, võitlemise ja võidulaulmise, paikade avastamise ja meelispaikadesse naasmise ja palju muu mõnusa aeg. Agelinnud lendasid sel suvel kahele poole: Susa ja Lemmu lähemale, Kiruvere muinaslaagrisse; Elo ja Kaspar aga võtsid ette retke üle mere, viikingite maale. Borre, Birka ja Gudvangeni viikingilaagrites seiklemisest tahabki Elo teile nüüd jutustada. Kogu see kogemus on aga ei taha kuidagi ühte postitusse mahtuda. Seetõttu tuleb kolm-neli osa.

Valmistumine

Reisiks valmistumise juurde kuulus natuke paanitsemist, natuke üleplaneerimist, rahustavad hingetõmbed ja ah-las-olla-ja-minna-otsus. Läheb, kuis läheb. On, mis on. Kuidagi ja midagi ikka saab. Lõpuks sai ja väga hästi.

Astri Kaljuse kootud kangas, Elo tehtud vaselistega äärepaelad. Klikka pildil, kui tahad suuremalt vaadata!

Isegi sünnipäevaks kingitud sõba ääred sain mõni päev enne reisi vaseliste ja kõlapaelaga ääristatud. Paremat pilti mul sellest hetkel pole, seega peate leppima olemasolevaga. Proovin kunagi teha korralikuma pildi. Ettevalmistumine võttis küll tunduvalt kauem aega — kõik see spiraalide lõikamine, aitäh Eggele, kes neid protsessi kiirendamiseks keeras! Kudumine ise aga võttis mult vaid kaks õhtut-ööd. Kui nipi kätte sain, siis töö lendas.

Ka Kaspar sai enda asjad valmis. Nii täieliku Lewise malendite komplekti kui ka ülisuured ja edevad sõled, mille ristisin XL-sõlgedeks. Ja põdrasarvest täringud sai ka reisiks kotti pakitud.

Jäi vaid üle Paldiski poole suunduda ja laevale astuda …

Laev ja E18

Laevaga oleme ülirahul. Sõitsime koos rekkajuhtide ja muu säärase rahvaga DFDS Seaways laeva Patricia pardal. Hind oli soodus, kajutis pehmed tekid-padjad ja süüa saime kokku kaks korda ühe otsa jooksul — peale tulles ja enne mahaminekut (kokku siis 4 toidukorda edasi-tagasi paketi puhul). Söögivõimalused olid mehised, mul võttis tagasituleku viimases söögikorrani aega, et enda jaoks see õige valik ja kogus välja mõelda ja mitte kuhjata samale taldrikule kanakoibi ja lihapalle. Arbuusi sai viimasel korral! Nämm!

Toidu kajutisse viimine oli keelatud, aga keegi ei tundunud selle üle kurvastavat. Kaspar naljatas, et eks nad peavad siin laeval hästi süüa pakkuma, sest nad teavad, et muidu need paganama kitsid ida-eurooplased tassiksid endale hunniku odavat toitu kaasa ja lagastaksid kajuti ära.

Laevalt maha sõites asusime kiirtee kaudu Norra poole teele. Oli huvitav, kõik oli uus ja ma isegi tegin märkimikusse väikese sissekande (traditsioon, mis osutus jätkusuutmatuks). Teel Karlstadi avastasime nn ülihea rokiraadio. Black Sabbathi “Iron Man’i” kuuldes keeras Kaspar punni põhja, asus kaasa jorisema ja jõnksutama ning kuulutas: “Kurat, ma pean Rootsi kolima, siin on paremad raadiod.” Ja nii me tol hetkel tõesti arvasime, sest tuli üks hea lugu teise järel ja me muudkui jõnksutasime ja jorisesime. Kujutate vast ette meie pettumust, kui raadiojaam hakkas vaikselt hääbuma kusagil Värmlandi piiri peal.

Teel möödusime kraavi sõitnud rekkast, aga muidu oli liikluskultuur päris hea. Kaks ühesuunalist rida andsid hea võimaluse rahulikeks möödasõitudeks. Kaspar seletas mulle varakult, et kes tahavad rahulikult 80-90-ga panna, need sõidavad välimises reas ja kes soovivad kiiremini või tahavad mööda sõita, nende jaoks on sisemine rida.

Tee ääres nägin muide põtra. Sõi rahulikult nina vastu traataeda, sellal kui me järjekordsest “ameeriklasest” möödusime. Kaspar oli liiga hõivatud tee ja autode jälgimisega, et elukat näha. Aga väga kohane tundus see kõik, sest “ameeriklane” oli lahtine Cadillac ja juhil uhkeldas peas kauboikaabu.

Suurema osa teest saimegi end lõbustada autode jälgimisega ja lemmikautode valimisega.  E18  peal oli tohutult palju vanu Ameerika autosid, mõnedel isegi nunnud roosad või helesinised magamisvagunid taga. Ilmselt mingi kokkutulek.

Selle kõrvalt jäi meil muidugi tähelepanu üle ka kaljusse raiutud tunnelitele, kaljusele maastikule, imeilusatele järvedele, aasadele, hobustele, rapsipõldudele, lillelistele teeäärtele ja helesinistele põldudele (tatar või lina?).

Hädaostud ehk õudus kuubis

Karlstadis tegime pikema peatuse. Eesmärk oli tuvastada asjalik ostukeskus, leida sealt Swedbanki automaat, võtta välja natuke pärismaist raha ning soetada endale mõned, khmm, asjad.

Nimekirjas figureerisid:

 1. koormakate — äärmiselt vajalik asi, kui kõik sinu katsed muinastelki veekindlaks muuta luhtusid ja sa ei taha veeta kolm nädalat basseinis (me olime muidugi viisakad ning panime selle vandudes ja porisedes sissepoole telki — niiviisi tundusime väljastpoolt igati viksid viikingid, aga jäime samas kuivaks ka),
 2. kalkulaator — et vajadusel kiiresti ja mugavalt valuutade vahel arvutada, peast arvutamine võib küll hea trenn olla, aga sellisel reisil võiks eksimuste hulga miinimumi peal hoida, jah, ja me teame, et telefonis on ka kalkulaator ja seda sai ka kasutatud, aga ebamugav siiski,
 3. köögikaal — ärge parem küsige :P,
 4. joogivesi — nu Eestis läks laeva peale kiirustamisega VÄGA kiireks,
 5. beebisalvrätid — olin kuulnud, et Borres pole pesemisvõimalust, aga tagantjärgi võin ausalt öelda, et ega mul aega neid otsida ega kasutada küll väga ei jäänud,
 6. vibunooled — noh, Kasparil oli kaasas vibu, aga sel paraku polnud nooli,
 7. priimus— et saaks salaja telgis teed keeta või kiirkorras sooja toitu valmistada, kui lõkke ja pajaga majandamiseks aega pole.

  Me priimus näeb välja umbes selline.

Meid suunati sellisesse Lõunakeskuse taolisse ostukasse, mille nimi oli Bergviks Köpcenter. Tegime seal esimest korda tutvust kaupluste ketiga COOP, mis müüb kõike, alates söögist ja lõpetades ehitustarvetega ning millel selles ostukesekuses oli tõeliselt suur pind. Midagi sealt üles leida oli sigavõimatu. Isegi küsides põrkusime vastu raskusi, sest leida teenindajat, kes oskaks hästi inglise keelt, polnudki nii lihtne. Pärast paari-kolmetunnist seiklemist ja käte-jalgadega seletamist leidsime peaaegu kõik asjad peale priimuse ja vibunoolte. Igal juhul, sinna keskusesse mind väga enam tagasi ei tõmba. Priimuse saime lõpuks Norra piiri lähistel asuvast ostukast, selline imepisike ja nunnu, aga vägagi võimekas.

Õppetund: väga vajalikud asjad osta ikka kodumaalt. Mitte sellepärast, et neid mujal poleks. Oh ei! Sa lihtsalt ei tea, kust neid leida ja kogu protsess on valutum ja kiirem. Samas söögikraami võib küll Rootsist suurematest ostukeskustest osta. Hinnavahe polegi väga suur. Mõned asjad on kohati natuke kallimad, mõned isegi soodsamad.

Järgmine postitus tuleb Borre viikingilaagrist.

***

ENGLISH PART!

A beautiful lake and camping/resting site on E18. We spotted a grass-snake in the water and watched a dragonfly fight for its life.Summer is often the busiest and most enjoyable time for re-enactors. It is the time of sitting by camp fire with your old friends and meeting new interesting and warm people, it is the time of sweating and cooking, trading and bartering, fighting and playing, discovering new places and being drawn back to old ones. Members of group Agelinde flew to two different directions this summer: Susa and Lemmu went nearer, to Kiruvere muinaslaager; Elo and Kaspar however sailed over the sea, to the land of vikings. Elo will tell you now about our adventures in Borre, Birka ja Gudvangen viking markets. Whole experience is too huge to fit into one post, hence this is vol 1. Altogether there will probably be 4 posts.

Preparing for the trip

It all was a mix of panicking a bit, overplanning a bit, inhaling-exhaling and deciding to let it all flow and go. Despite all this and mainly because calming down all went rather well.

The shawl I got as a birthday gift and ornamented with bronze spirals and tabletwoven band. Click to enlarge or wait for better pic in the future!

I even managed to make a nice tablet woven band with bronze spirals for my green shawl . Preparing took the longest — cutting the spirals and all. Thank you Egge, who helped to make the spirals and save me from panicking (I finished weaving the band to the shawl a few days before our trip)! Weaving took me a couple of evenings-nights. I loved doing this and all went quickly once I got the hang of it.

Kaspar managed to complete his things too. He made a complete Lewis chessmen set. Also some very big and fancy pennanular brooches, which I named XL brooches. And some dices made of moose horn.

Things packed in a hurry, car full of stuff… it was time to drive to Paldiski …

Ship and E18

We are very satisfied with the ship we used. We went to Sweden and came back abroad Patricia, which belongs to DFDS Seaways. Lots of truck drivers use that line. The price was favourable, we had soft pillows and blankets and warm shower in our tiny cabin and they fed us twice during each trip — when we went abroad and before the end of the trip (so the package contained 4 meals). They had a buffet with lots of food, both cold and warm. The choice was so rich that it took me a while to figure out how to avoid accumulating too much food on my plate. On last trip they also offered slices of watermelon! Yummy! Very good balance to meatballs and such stuff.

Taking food to the cabins was forbidden, but nobody seemed too unhappy about it. Kaspar joked that they have to feed people well on this ship, otherwise those damn  eastern europeans would take heaps of cheap food with them and leave a mess in their cabins.

We took the E18 to Norway. Everything was new, everything was interesting. I even tried to start a trip diary. On the way to Karlstad we discovered a very good rock radio. Black Sabbath’s “Iron Man” made Kaspar turn up the volume. He started singing along and nodding his head and declared: “Damn, I must move to Sweden, they have better radio stations here.” And at that moment we truely believed this, because they played one good old song after another. We were extremely dissappointed when the station started fading away somewhere along the borders of Värmland.

I saw a moose, I saw a moose! Somewhere beside the highway there it was — eating calmly on the other side of fence while we passed by yet another old American car. Kaspar was too busy looking at the road and all the cars. It was very fitting though. The driver had a cowboy hat and all and the car was a convertible Cadillac (top off, of course).

Most of the way we could entertain ourselves with spotting cars. There were lots of “old Americans” on the road. Probably some kind of union or some other event. But there were indeed a lot of them, some had cute pink or light blue sleeping caravans too. Of course we also had time to look at the nature — the cliffs, the tunnels, beautiful lakes, horses, colorful fields and such.

Emergency shopping horrors

We made a longer stop in Karlstad. We were in desperate need of a decent shopping center. Withdrawing some money and buying some, khmm, how should we say… things… were our top priority.

In the shopping list were:

 1. tarpaulin aka plastic — it is a No 1 priority in case all your attempts to make a viking tent water-proof have failed and spending 3 weeks in a pool is not your favourite pastime (we were of course very tactful and put the plastic inside the tent — that way we seemed nice and authentic and stayed dry at the same time),
 2. calculator — counting in your head might be a good exercise, but we thought that we better should not test our skills and memory regarding exchange rates, ,
 3. kitchen scale — don’t ask :P,
 4. drinking water — we were indeed in a lot of hurry to catch our boat,
 5. baby wipes — I had heard that in Borre there are no decent washing conditions, but in reality I didn’t have time to use these wipes,
 6. arrows for longbow — Kaspar had a bow with him, but — alas! — no arrows,
 7. mini camping stove — so we could secretly cook tea or quick dinner in the tent, in case we can’t make fire or we are in too much hurry.

  Our lifesaver, mini camping stove.

We were directed to a gigantic centrum called Bergviks Köpcenter. We got our first taste of COOP there — a chain that sells everything, from food to building blocks. It was virtually impossible to find these things there. I mean, we were pretty sure they are there, but… It was all kind of a mess, in Swedish language. And an English speaking assisstant was a rarity, like pin in a haystack.  After roaming around in the center for hours and hours and hours we finally managed to find what we wanted. Except for the arrows and campings stove. Anyway, I feel that if I ever go back there, the person dragging me there would have to use force. We got the camping stove finally from a very simple, relatively small and pleasant shopping center near Norwergian border. It is totally cute and very capable little thingy.

Lesson learned: in order to prevent painful and timeconsuming experience you should shop for important and useful things in familiar surroundings. Yes, you can probably find most of things all over the world. But far away from home you have no idea where to find them, especially if all the info is in some strange language (which we will of course try to learn). Food, on the other hand, you can shop in Sweden too. I stress, in Sweden, not in Norway! Except for the delicious flat bread, a speciality of Norway. Food prices in Sweden and Estoinia are not too different, at least in shopping centers. Some things of course are more expensive, but you can also find cheaper stuff.

Next post will be about Borre Viking Market, one of the biggest viking markets in Scandinavia.

Rubriigid: kõlatehnika, muinaslaagrid, Scandinavian trip 2012, skandinaavia reis 2012, Uudised = News, viking markets, sildid: , , , , , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 Responses to Suvekroonika 2012 1. osa — minek. Summer chronicles 2012 part 1 — on the road.

 1. Pingback: Suvekroonika 2. osa — Borre viikingilaager 2012. | Agelinde

 2. Pingback: Summer chronicles 2 — Borre Vikingmarket 2012. | Agelinde

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s