Ülevaade veebruarist praeguseni. Pilte, tegemisi, muljeid.

Maigi Sultsi nikerdatud sõrmus ja 12-aastase Anette-Marie Sultsi tehtud jänkuripats, 11. märts 2012

Uhke oleks kuulutada, et töötubade hooaeg on lõppenud, teha endale rahulolevalt pai, panna jalad lauale ja lebotada. Aga pigem võib praegust postitust nimetada vahekokkuvõtteks. Räägime, mida oleme teinud, jagame natuke pilte ja muljeid.

Hakkame siis tagurpidi meenutama…

Eelmisel reedel ehk 1. juunil olime Tartu Kaubamaja ees. Esindasime lastekaitsepäeval “Üle läve” Tartu Linnaraamatukogu. Kokku käis meie töötubadest läbi üle kahekümne lapse — alguses musterdati ripatsit, hiljem tegeleti nahaga.

Naha töötoas tegi põhiosa lapsi järjehoidjaid: sedasi said nad naha musterdamise kogemuse kiiresti ja tasuta kätte. Töötubade telgis oligi võtmesõna kiiresti. Lapsed tahtsid endasse ahmida võimalikult palju uusi kogemusi ja koguda võimalikult palju nänni. Meenutusena sellest nännist avastaski Elo veel eilegi paar oranži värviplekki enda seelikult! Õnneks oli tegu pesus mahatuleva värviga :). Igal juhul tasub ettevaatlik olla, kui keegi sulle värskelt värvitud koonuse laua peale asetab.

Selliseid ja mitmeid teisigi tarkusi panime lastekaitsepäevalt kõrva taha. Fotokat meil kahjuks kaasas polnud, aga nii ilusaid lilli, linde, lamavaid-nurruvaid kiisusid ja muid elukaid pole vist nahale musterdatuna enne näinud. Väga osavad osalejad olid! Lisaks veel eriti sügav ja imetlev kummardus ühele vanaemale, kes tegi suure hoolega enda lapselapsele vöökoti ja veel järjehoidja ka! Imeilus tulemus!

21.-22. mail olid agelinnud ise aga õpilased — Katrin Koch-Maasing käis rääkimas keskaja rõivastusest. Olime vaatamise ja kuulamisega nii hõivatud, et jälle jäid pildid tegemata. Aga öelda võib, et oli väga põnev ja osalejatel tekkis palju uusi mõtteid, mida edasi tahaks õppida. Neist plaanidest esialgu veel ei räägi, ptüi-ptüi, kuid sügisel tasub meie blogis ja näoraamatu lehel igatahes silmad lahti hoida.

Mees ei karda pastelt ega pastel meest. See osaleja võttis veel teisegi paari jagu nahka koju kaasa, naisele ka.

19. mail käisid Egge ja Elo Väike-Maarjas pastlategu õpetamas. Kutsujaks Väike-Maarja muuseum, kel oli parajasti käimas vahva programm “Viru pael ja pastel”. Suur aitäh kutsumast! Töötuba leidis aset sealses seltsimajas, mis on juba omaette vaatamisväärsus (heas mõttes). Kogu töötuba kestis kokku seitse tundi! Pastla töötubadega on juba kord nii, et alla viie-kuue tunni ei tasu kunagi arvestada. Osalejad teevad seal ju enda jalale sobiva lõike, misjärel juhendaja aitab lõike nahale sobitada ja välja lõigata. Ja see on alles veerand tööd! Skalpell, naaskel, nõel — need on järgmised märksõnad. Kuigi me õpetame üsna lihtsat lõiget, saavad käed saavad pastlaid tehes omajagu vatti, aga eks tulemus on seda väärt.

Ja olemegi meentustega jõudnud mai algusesse…

Lemmu laagriplatsil poseerimas, 5. mai 2012

Kõigepealt aga suursuur aplaus agelindudele Lemmule ja Susale ning meie sõbrale Liiwile! Nad käisid 5. mail Paunküla veehoidla ääres Kiruvere muinaslaagris talgutel. Said sealt uhke tänukirja ja puha. Agelindel on nüüd Kiruveres enda plats! Hoolikalt korrastatud, tarastatud ja iseäranis mõnusa lõkkeasemega. Oleme tolle nädalavahetuse tööjaotuse ja saavutustega vägagi rahul.

Isetegija kasutaja Triine tehtud pastlad. Vajuta pildile, et külastada tema blogi!

Elo ja Egge nimelt valmistasid laupäeval töötuba ette ning õpetasid pühapäeval ehk 6. mail viieteistkümnele Tartumaa isetegijale pastelde tegemist. Osalejaid oli vist kaugemaltki, näiteks Põlva kandist. Töötuba kestis kuus tundi. Suur aitäh isetegijatele meid võõrustamast! Oli väga huvitav tutvuda nii Ülenurme käsitööseltsi ruumidega ning paljude usinate isetegijatega! Saime igatahes töötoast mõnusa elamuse, millele lisas vürtsi veel tee ääres põllul nähtud metshanede kari. Natuke fotosid töötoast saab vaadata SIIT, autoriks kasutaja Külli nurgake. Lõpetuseks tsiteerime ka osalejat ja seltsi eestvedajat Mairet: “Oi kui te teaksite, kuidas ma uhke olen nüüd! Laughing Olen oma vastseid pastlaid juba viis korda jalga pannud ja jalast võtnud, isegi diivani ja televiisori auks, pereliikmetest rääkimata! WinkLahe, lahe, lahe päev oli, sõnulseletamatult tululik pühapäev! Aitäh kõigile ja õpetajatele eriti!”

Isetegija Kaire pildistas samuti pastlad üles. Kindlasti soovitame klikata pildile ja uudistada ka ta teisi tegemisi!

28. aprillil võis meid kohata Viljandis, Bonifatiuse Gildis. Kaspar õpetas seal vahanikerdamist. Töötuba oli väga edukas ja enamik osalejaid on oma ehte praeguseks ka kätte saanud. Ainult kaks jäid Kasparil sessiperioodi tõttu juuni keskpaika ootama — vägaväga vahva taksikoera ripats ja üks sõlmripats. Aga tehti seal igasuguseid põnevaid asju. Porgand näiteks. Või etnograafilise rahvariide vöö motiividel sündinud ripats. Hetkel pole pilte käepärast, viibivad teises arvutis. Aga küll need pildid tulevad! Suur aitäh Bonifatiuse Gildile meid võõrustamast!

Vanakaru ehted on samuti Bonifatiuses müügil!

Kaspari ehted on müügil Bonifatiuse Gildi Ostukojas!

18. aprillist kuni 16. maini andis Kaspar Tartu Rahvaülikoolis kursust “Muinasehe jätkajatele — messinvalu-vahanikerdamine”. Kursus oli osalejate hulga poolest keskmiselt edukas. Vihjena võime öelda, et kindlasti tasub nii rahvaülikooli lehel kui ka meie uudistel silma peal pidada. Märksõnaks nuga või paberinuga.

15. aprillil toimus Nurus teise generatsiooni boffermõõga töötuba. Õpetajaks oli Kaspar. Osalejaid oli 10-11. Ka see töötuba on üsna pikk, ca 5-6 tundi. Aga tulemus on vaeva väärt.

Nahkkoti töötuba Lutsu raamatukogus, märts 2012

19.-23. märtsil oli suures osas meie kanda vahva vaheajanädal Tartu Linnaraamatukogus. Pakkusime erinevas vanuses lastele mitmeid põnevaid töötubasid, alates metallehistööst ja boffermõõkadest, lõpetades nahast vöökoti ja kõlapaeltega. Vahanikerdamise, boffermõõga ja ripatsi musterdamise töötoad olid Kaspari kanda, nahka õpetasid Egge ja Elo ning kõlatehnikat Susa ja Liiwi. Kogu kogemus oli meile vägagi energiat andev ja samas õpetav. Panime kõrva taha mitmeid tarkusi ning saime taaskord imetleda laste kannatlikkust ja loovust.

Näiteks naha töötoas ei tahtnud poisid ja tüdrukud kuuldagi, et voolipulk on jõukohane suurematele inimestele. Kuis sa muidu saad voolida vahvaid käpajälgi, südameid ja kutsasid?! Samuti võis seal näha, kuidas lapsed juba ka üksteisele vastomandatud teadmisi edasi andsid ning teineteist aitasid.

Kõige osalejaterohkemad olidki boffermõõga ja naha töötuba. Boffermõõkasid tegema tuli ca 14-16 last, Kaspari sõnul olid nad suuremas osas põlvepikkused ja väga energilised. Tahtsid kohe võitlema asuda!

Vaadake postituse lõppu, et leida pilte vaheajanädala töötubadest.

Valatud sõrmus, autor osaleja Stella-Theresa, 11. märts 2012

11. märts 2012. Ühel pühapäevasel päeval pakkisime me taaskord oma kola kokku ja suundusime Nurgu. Vahanikerdamise töötuba oli ääreni osalejatest täitunud. Oli inimesi Tartu Kõrgemast Kunstikoolist, oli muidki osavnäppe, nende hulgas 12-aastane Anette-Marie. Selle töötoa tulemusi vaadates paisuvad uhkusest ja imetlusest ilmselt nii osalejate kui ka juhendajate rinnad. Vaadake postituse lõpust natuke pilte. Iseäranis tore oli see töötuba selle poolest, et saime Nurgu tegevusega elavadada ning ühtlasi suutsime omajagu tegemisprotsessi ka fotodena jäädvustada. Aitähh!

Veebruarikuu oli töötubade osas natuke rahulikum. Käisime Viikingite külas toimunud talvises muinaslaagris ning toetasime tarbatlase InBoili muinasaega tutvustavat demoloengut Kivilinna gümnaasiumis. Kaspar tegi 26. veebruaril 2. geni boffermõõga proovitöötoa, soovides kindlaks teha, kui pikk selline töötuba võiks olla, mis oleks selle materjalikulu, mis asjadele peaks erilist tähelepanu pöörama ning kui palju inimesi korraga juhendada jõuab. Maikuus käisime veel ka Viljandis üle-eestilistel käsitööpäevadel ning aprillis osales osa agelindusid lahingrollimängus “Jüriöö ülestõus”.

Hetkel on meil veel tulemas pastla töötuba Tallinnas (9. juuni) ning paar tellimust. Juulikuu on aga rohkem muinasürituste kuu. Agelinnud Elo ja Kaspar sõidavad Skandinaaviasse, ülejäänud aga Kiruvere muinaslaagrisse.

Suursuur aitäh kõigile osalejatele ja töötubade tellijatele! Oleme näinud uusi kohti, kohanud uusi toredaid inimesi, saanud õpetuste tarvis pilte teha ning pannud nii mitmeidki mõtteid kõrva taha.

This slideshow requires JavaScript.

Rubriigid: boffer, kõlatehnika, metallehistöö, nahk, töötoad, Uudised = News, vahanikerdamine, sildid: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s